Dolní oblast Vítkovic - Dolní oblast Vítkovic je nejenom národní kulturní památkou, ale především místem, kde se podařilo bývalý průmyslový komplex proměnit v turisticky atraktivní lokalitu.
Při procházce areálem si můžete prohlédnout těžní věž dolu Hlubina, historické cihlové budovy, moderní přestavbu bývalého plynojemu na halu GONG, cihlovou budovu energetické ústředny - dnes Malý svět techniky U6 nebo novostavbu Velkého světa techniky, v jehož skleněném průčelí se odráží panorama vysokých pecí. Kolos vysokých pecí celému areálu dominuje. Z ohromné masy železných konstrukcí vystupuje moderní nástavba vysoké pece č. 1, ze které se stala vyhlídková věž Bolt Tower.
P1140729 - Areál je volně průchozí. Pro zájemce o podrobnější seznámení se s interiéry a historií výroby jsou připraveny komentované prohlídky vysokých pecí a dolu Hlubina, které začínají v návštěvnickém centru (doporučuje se předchozí rezervace přes web, telefon či e-mail).

Historie areálu se začala psát v roce 1828, kdy byly založeny Vítkovické železárny. V roce 1852 začal být hlouben důl Hlubina a postupně tak vznikl jedinečný výrobní komplex, kde bylo vytěžené uhlí i zkoksováno a rovnou využito při výrobě železa. Na konci 20. století byla výroba zastavena, důl Hlubina byl uzavřen v roce 1992, vysoké pece v roce 1998.
Muzeum potravin a zemědělských strojů - Součástí muzea je Galerie českých potravin, Depozitář potravin s interaktivními prvky a expozice Zemědělská technika se 40 vystavenými stroji.
P1140793 - Bolt Tower - Moderní vyhlídková nástavba původní vysoké pece č.1 má výšku 77 metrů a jmenuje se Bolt Tower. Její název vzešel z veřejné soutěže - anglické slovo "bolt" vystihuje šroubový tvar prosklené nástavby a zároveň je spojeno i se jménem jamajského sprintera Usaina Bolta, který se pravidelně účastnil ostravského atletického mítinku Zlatá tretra. Usain Bolt věž krátce po jejím otevření osobně pokřtil.
Okolo věže vede průchozí lávka. Ve věži samotné je kavárna, klub, prezentační prostory a vyhlídková terasa. Návrh nástavby je dílem architekta Josefa Pleskota.
P1140800 - Multifunkční aula Gong - Stavba z roku 1924 sloužila až do roku 1998 jako plynojem pro vysokopecní plyn.
V letech 2011-2012 byl plynojem přestavěn na multifunkční aulu podle návrhu architekta Josefa Pleskota a v následujícím roce byl oceněn titulem Stavba roku 2013.
V horním patře se nachází sál pro cca 1500 lidí, ve kterém se konají koncerty, divadelní představení a jiné kulturní akce. V prostředním patře jsou prostory pro konference, spodní patro patří galerii.
P1140805 - Malý svět techniky U6 - Populárně naučné centrum přibližuje hravou formou zajímavosti vědy a techniky.
Malý svět techniky U6 odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Jednotlivé expozice jsou propojeny postavou spisovatele Julesa Verna a jejich názvy jsou inspirovány jeho knihami.
Budova dříve sloužila jako VI. energetická ústředna - odtud také pochází název U6.
Návštěvníci se mohou občerstvit v přízemí v kavárně U Kapitána Nema.
Content will continue after the ad
Continue below for more content
- cancel the filter.

Delete photos and videos from the album

Select all photos or videos you want to delete and confirm the action.

Title

2022_ u Ambroze_0511

Description

Fotografie: Dana Nalepová

Period

Statistics

  • 107 photos
  • 0 likes

Categories and tags

Settings

Public album

Anyone can see the album.

Available only for 18+

Only people who have confirmed their coming of age can see the album with 18+ content.

Hidden album

Only people who know the exact address of the album can see that.

Locked album

Only people who enter the code you set can see the album.

Report album

Photos and videos with comments

Nasněžila vám 20% SLEVA. Sněhu zatím moc není, tak si aspoň užijte slevu 20 % na všechny dárky z vašich fotek. Platí po zadání kódu: Zima2023 v objednávce.
S kódem: Zima2023 Akce platí do 5. 2. 2023
Získat slevu
Advertisement
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

You can also share the album

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
2022_ u Ambroze_0511
Comments Add